Zapraszamy do zapoznania się z kolejnymi dwiema metodami, z którymi również możemy się spotkać zarówno podczas indywidualnych sesji w gabinecie fizjoterapii uroginekologicznej, jak i podczas treningu personalnego, na rozmaitych warsztatach czy w ofercie klubów fitness. Są to Pilates oraz Low Pressure Fitness.
Wśród uznanych metod nauki świadomości swojego ciała z uwzględnieniem również potrzeb obszaru dna miednicy, poprawnej aktywizacji i relaksacji znajdujących się w tym obrębie mięśni, a także wykorzystania tej wiedzy w czynnościach dnia codziennego zaliczyć możemy przede wszystkim: Trening BeBo®, koncepcję CANTIENICA®, Pilates czy zyskujący coraz większe uznanie na terenie naszego kraju Low Pressure Fitness®.
Dzienniczka mikcji to narzędzie, z którego najczęściej korzystają fizjoterapeuci uroginekologiczni, ale jego wykonanie może zlecić również lekarz ginekolog, urolog czy inny specjalista.
Zespół pęcherza nadreaktywnego (OAB - overactive bladder syndrome) został zdefiniowany w 2002 roku przez International Continence Society (ICS) i stanowi grupę objawów, wśród których najważniejsze jest parcie naglące na pęcherz moczowy. Zgodnie z aktualizacją wniesioną w 2011 roku występowanie parcia naglącego jest niezbędne do dalszej oceny problemu i postawienia diagnozy OAB.
Marzec jest miesiącem świadomości endometriozy. Szacuje się, że jest to choroba, na którą cierpi co dziesiąta kobieta na świecie, więc również co dziesiąta Polka w wieku rozrodczym. W rzeczywistości może okazać się, że jest ich znacznie więcej.
Nietrzymanie moczu, czyli inaczej inkontynencja, to dolegliwość, z którą zmaga się 20% kobiet po 40. roku życia. Mimo to szacuje się, że tylko połowa z nich zgłasza się do lekarza. Nietrzymanie moczu może powodować wstyd, ale często jest uważane za coś normalnego, zwłaszcza w podeszłym wieku. To błąd! Poznaj przyczyny inkontynencji i sposoby radzenia sobie z nią.
Pomimo rosnącej popularności fizjoterapii uroginekologicznej, nadal wiele kobiet nie ma świadomości kim jest taki specjalista ani kiedy, dlaczego i z jakim problemem warto się do niego zgłosić!
Nietrzymanie moczu (NTM) według World Health Organization (WHO) to każdy mimowolny wyciek moczu przez cewkę moczową niezależny od naszej woli. Uważane jest za jeden z najważniejszych problemów zdrowotnych, socjalnych i higienicznych XXI wieku.
Przyjrzyjmy się bliżej naglącemu nietrzymaniu moczu.
Zaparcia to zaburzenie funkcji jelit, które obok biegunek stanowi jedne z najczęstszych zaburzeń przewodu pokarmowego występujących w społeczeństwach cywilizowanych.
Problem pęcherza nadreaktywnego zawiera w sobie cztery podstawowe komponenty: częstomocz, parcia naglące, naglące nietrzymanie moczu, nykturia.
Ginekolog, urolog czy też urofizjoterapeuta? Nietrzymanie moczu ma bardzo różne przyczyny i różne sposoby leczenia. Jak przygotować się do wizyty u lekarza? O co spyta urolog?
Wiele kobiet po zaobserwowaniu u siebie objawów nietrzymania moczu odruchowo sięga po podpaski.
Jednym z najczęstszych czynników nasilających inkontynencję jest nadwaga. Tkanka tłuszczowa, szczególnie na brzuchu, naciska na pęcherz moczowy i obciąża mięśnie.
Popuszczanie, nietrzymanie moczu, mimowolne sikanie, gubienie moczu – to określenia bardzo powszechnej dolegliwości, wokół której niesłusznie narosło wiele przemilczeń i niejasności.
Nietrzymanie moczu jest objawem, a jego przyczyny mogą być różne. Odpowiedzialne za dolegliwości są przede wszystkim pęcherz oraz mięśnie dna miednicy. To, w jaki sposób nie spełniają swoich funkcji, pomoże określić rodzaj nietrzymania moczu.
Nadmiernie wciąganie brzucha sprawia, że w jamie brzucha wzrasta ciśnienie, co obciąża dno miednicy.
Niezależnie od rodzaju nietrzymania moczu, według rekomendacji ginekologicznych i urologicznych, pierwszym krokiem jest aleczenie zachowawcze.
Mięśnie dna miednicy, do których odnosić się będziemy w wielu punktach naszego poradnika, mają ogromne znaczenie dla naszego zdrowia oraz jakości życia.