W ramach projektu Kontynent Kobiet zorganizawowaliśmy konferencję poświęconą opiece nad pacjentką z nietrzymaniem moczu i innymi niewydolnościami w obrębie dna miednicy.
Uczestnicy pogłębili swoją wiedzę z zakresu fizjoterapii uroginekologicznej, opieki nad pacjentką z nietrzymaniem moczu oraz profilaktyki nietrzymania moczu. Spotkanie było też doskonałą okazją do nawiązania nowych kontaktów i wymiany doświadczeń z innymi specjalistami z tej dziedziny.
Miejsce
Toruń
w siedzibie TZMO SA przy ul. Żółkiewskiego 20/26, sala Bella
Kiedy?
3 czerwca 2023 roku
9.30 - 16.30
Podczas konferencji rozmawialiśmy o:
Podczas konferencji na problem nietrzymania moczu spojrzeliśmy z interdyscyplinarnej perspektywy. W gronie prelegentów znaleźli się specjaliści z dziedziny fizjoterapii, urologii jak i ginekologii.
Nietrzymanie moczu w ciąży i połogu
Joanna Piórek-Wojciechowska
Wpływ nietrzymania moczu na komfort psychiczny i jakość życia kobiet
dr Anita Sikora-Szubert
Odpowiednie zabezpieczenie przy nietrzymaniu moczu
Marta Małek
Z jakich metod może skorzystać pacjentka w przypadku niepowodzenia leczenia zachowawczego - perspektywa urologa.
dr Tadeusz Hessel
CZY DŹWIGAĆ TYLKO NA WYDECHU? – czyli o nowoczesnych spojrzeniach na obniżenie narządu rodnego
dr Małgorzata Starzec-Proserpio
Zastosowanie technik hipopresyjnych - Low Pressure Fitness - jako wsparcie w terapii nietrzymania moczu.
Anna Łukasik
Fizjoterapeutka uroginekologiczna, absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie i Warszawie oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przez rok studiowała także na Uniwersytecie Karola w czeskiej Pradze. Doświadczenie zdobywała nie tylko w Polsce, ale i za granicą: w Czechach, Hiszpanii, Norwegii i Kanadzie. Od wielu lat zawodowo związana z Centrum Medycznym „Żelazna” (Szpital i Przychodnia Specjalistyczna św. Zofii) oraz Centrum Terapii Lew- Starowicz w Warszawie. Wykładowca Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego oraz poznańskiej SWPS (kierunek Seksuologia Praktyczna). Swój czas dzieli między Polskę a Kanadę, gdzie w Centrum Badawczym Université de Sherbrooke prowadzi badania naukowe z zakresu dysfunkcji dna miednicy, ze szczególnym uwzględnieniem zaburzeń seksualnych związanych z bólem i przewlekłych zespołów bólowych obszaru miednicy.
Fizjoterapeutka uroginekologiczna, studentka Osteopatii Still Academy of Osteopathy, właścicielka gabinetu Kobieca Fizjoterapia. Absolwentka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Członek International Pelvic Pain Society, Certyfikowana Terapeutka Dna Miednicy. Posiada dyplom EIRPP - Międzynarodowej Szkoły Fizjoterapii Uroginekologicznej. Absolwentka wielu specjalistycznych szkoleń prowadzonych przez najlepszych specjalistów w Polsce i Europie. Z zawodu i pasji zajmuje się terapią zaburzeń dna miednicy, zespołami bólowymi w tym obszarze oraz fizjoterapią kobiet w ciąży i po porodzie.
Mgr fizjoterapii, mgr psychologii i psychoonkolog. Certyfikowana fizjoterapeutka uroginekologiczna PTUG II. Jej zainteresowania zawodowe i naukowe skupiają się na fizjoterapii w ginekologii i położnictwie, fizjoterapii w uroginekologii oraz onkologii i medycynie paliatywnej.
Absolwentka studiów magisterskich Wydziału Fizjoterapii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studiów magisterskich Wydziału Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego na kierunku psychologia - specjalność psychologia zdrowia i kliniczna. Ukończyła również studia podyplomowe z zakresu psychoonkologii na Uniwersytecie SWPS w Warszawie.
Pracownik dydaktyczny Kliniki Patologii Ciąży I Katedry Ginekologii i Położnictwa Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Wykładowca akademicki na kierunku fizjoterapia.
Prowadzi autorskie warsztaty i szkolenia dla specjalistów - fizjoterapeutów, położnych, doul, trenerów z zakresu fizjoterapii uroginekologicznej i psychologii oraz cykliczne grupowe spotkania dla kobiet w ciąży i po porodzie dotyczące fizjoterapii uroginekologicznej i wsparcia psychologicznego w trudach związanych z prokreacją i macierzyństwem. Nieustannie podnosi swój warsztat jako psycholog - psychoonkolog uczestnicząc w spotkaniach superwizyjnych, konferencjach i spotkaniach z zakresu psychologii i psychoonkologii.
Właścicielka Fizjo Psyche Intima dr n. med. Anita Sikora - Szubert.
Urolog, pracuje w Oddziale Klinicznym Urologii i Urologii Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie od 2014 roku.
Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Urologicznego oraz Europejskiego Towarzystwa Urologicznego (EAU). Uczestniczy w konferencjach oraz szkoleniach krajowych oraz zagranicznych. W 2021 zdał europejski egzamin specjalizacyjny uzyskując tytuł FEBU.
fizjoterapeuta uroginekologiczna oraz pierwszą w Polsce instruktorka technik hipopresyjnych - Low Pressure Fitness.
Ostatnie 11 lat spędziła mieszkając i pracując jako fizjoterapeutka w Stanach Zjednoczonych. Chciałaby aby zdobyte doświadczenie w Stanach wykorzystać w kompleksowej terapii kobiet w Polsce.
Fizjoterapeutka pracująca z kobietami w zakresie problemów z obszarem dna miednicy. Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach na kierunku Fizjoterapia oraz studiów podyplomowych Fizjoterapia w onkologii z elementami psychoonkologii. Współpracuje z Fika Centrum Osteopatii w Katowicach oraz prowadzi własny gabinet fizjoterapii uroginekologicznej FLO FIZJOTERAPIA. Swoje zainteresowania zawodowe skupia wokół holistycznego podejścia do zdrowia kobiet szczególnie w aspekcie płodności, zaburzeń hormonalnych, endometriozy a także profilaktyki i leczenia onkologicznego. Prowadzi warsztaty edukacyjne dla pacjentek. Posiada również doświadczenie z zakresu wsparcia produktowego pacjentów z problemem inkontynencji. Od początku związana z projektem Kontynent Kobiet poprzez pomoc w tworzeniu treści i prowadzenie wykładów dla specjalistów z zakresu NTM.