Popuszczanie, nietrzymanie moczu, mimowolne sikanie, gubienie moczu – to określenia bardzo powszechnej dolegliwości, wokół której niesłusznie narosło wiele przemilczeń i niejasności.
Nietrzymanie moczu najczęściej ma niewielkie lub umiarkowane nasilenie. Jednak każde mimowolne popuszczanie jest zjawiskiem, którego nie powinnaś akceptować.
Chcielibyśmy, aby o profilaktyce i leczeniu mówiło się prosto, szczerze i merytorycznie.
Nietrzymanie moczu faktycznie jest związane z wiekiem – im jesteśmy starsze, tym większe prawdopodobieństwo, że pojawi się inkontynencja. Jednak to wcale nie oznacza, że nietrzymanie moczu to tylko problem osób starszych.
Dolegliwości mogą wystąpić także u znacznie młodszych osób.
Na starość, to wiadomo, że co psik, to sik – usłyszeliśmy od kobiet, z którymi podjęliśmy temat nietrzymania moczu.
Tymczasem każde niekontrolowane oddawanie moczu, nawet najmniejsze, jest powodem, by skontaktować się ze specjalistą i szukać rozwiązania problemu.
Nietrzymanie moczu może mieć różne nasilenie i zdarzać się w różnym wieku, ale nigdy nie traktuj go jako normalnego zjawiska, do którego trzeba się przyzwyczaić. Choć opinie o tym, kiedy możemy mówić, że to już inkontynencja – czy wyznacza ją kilka kropel, czy większa ilość niekontrolowanego moczu? – są różne, to warto przyjąć założenie: każda sytuacja, w której zdarza ci się gubić mocz, nie powinna być przez ciebie akceptowana.
Każda zasługuje na uwagę. Niezależnie od tego, ile masz lat, jaki jest twój ogólny stan zdrowia, ile ciąż masz za sobą i jak przebiegały twoje porody – potraktuj zjawisko nietrzymania moczu z rzetelnością, otwartością do działania i nie bagatelizuj go.
Zawsze, gdy zaobserwujesz problem, skontaktuj się ze specjalistą.
Zacznijmy od określenia medycznego – oddawanie moczu nazywamy mikcją, a oddawanie kału defekacją. Warto znać te słowa, by w pełni zrozumieć zalecenia lekarza, który może poprosić cię np. o prowadzenie dzienniczka mikcji.
Warto jednak poznać standard prawidłowego oddawania moczu, by móc dostrzec nieprawidłowości.
Objętość pęcherza moczowego wynosi 400–700 ml. Prawidłowo działający pęcherz daje nam znać o konieczności oddania moczu, kiedy jest wypełniony mniej więcej w dwóch trzecich.
To oznacza, że podczas wizyty w toalecie powinniśmy oddać około 250 mililitrów moczu w odstępie co ok. 3 godziny, czyli 6–8 razy w ciągu dnia. W nocy dopuszczane jest oddawanie moczu maksymalnie raz.
Nadmiernie wciąganie brzucha sprawia, że w jamie brzucha wzrasta ciśnienie, co obciąża dno miednicy.
Jednym z najczęstszych czynników nasilających inkontynencję jest nadwaga. Tkanka tłuszczowa, szczególnie na brzuchu, naciska na pęcherz moczowy i obciąża mięśnie.
Wiele kobiet po zaobserwowaniu u siebie objawów nietrzymania moczu odruchowo sięga po podpaski.
Nietrzymanie moczu, czyli inaczej inkontynencja, to dolegliwość, z którą zmaga się 20% kobiet po 40. roku życia. Mimo to szacuje się, że tylko połowa z nich zgłasza się do lekarza. Nietrzymanie moczu może powodować wstyd, ale często jest uważane za coś normalnego, zwłaszcza w podeszłym wieku. To błąd! Poznaj przyczyny inkontynencji i sposoby radzenia sobie z nią.