Pobierz bezpłatny e-book
Kontynent Kobiet
Wybrane metody stosowane w reedukacji dna miednicy cz. 1

Wybrane metody stosowane w reedukacji dna miednicy cz. 1

Wśród uznanych metod nauki świadomości swojego ciała z uwzględnieniem również potrzeb obszaru dna miednicy, poprawnej aktywizacji i relaksacji znajdujących się w tym obrębie mięśni, a także wykorzystania tej wiedzy w czynnościach dnia codziennego zaliczyć możemy przede wszystkim: Trening BeBo®, koncepcję CANTIENICA®, Pilates czy zyskujący coraz większe uznanie na terenie naszego kraju Low Pressure Fitness®.

 

Doświadczenie zarówno z gabinetów lekarskich jak i fizjoterapii uroginekologicznej jednoznacznie wskazuje na to, że wiele kobiet szuka informacji na temat mięśni dna miednicy i ich wzmacniania m.in. w Internecie. Niestety nie wszystkie zalecenia znalezione w przypadkowych artykułach czy nawet na ulotkach w poczekalniach okazują się trafione i bezpieczne dla każdej kobiety. Racjonalne podejście zakłada przede wszystkim konsultację ze specjalistą, który określi deficyty i potrzeby,  indywidualnie dla danego przypadku. 

Więcej o specjalistach przeczytasz w ARTYKULE

 

Dobrym rozwiązaniem może okazać się również wybór jednej spośród wielu sprawdzonych, popartych badaniami metod, które wykorzystuje się m.in. na zajęciach grupowych prowadzonych przez wykwalifikowanych instruktorów, a także podczas wizyt w gabinecie fizjoterapeutycznym.

Wśród uznanych metod nauki świadomości swojego ciała z uwzględnieniem również potrzeb obszaru dna miednicy, poprawnej aktywizacji i relaksacji znajdujących się w tym obrębie mięśni, a także wykorzystania tej wiedzy w czynnościach dnia codziennego zaliczyć możemy przede wszystkim: Trening BeBo®, koncepcję CANTIENICA®, Pilates czy zyskujący coraz większe uznanie na terenie naszego kraju Low Pressure Fitness®. W dwóch kolejnych artykułach będziesz miała możliwość zapoznania się z ich podstawami i wypróbowania pojedynczych ćwiczeń w domowym zaciszu. 

Trening BeBo®

Pierwsza z wymienionych metod: koncepcja BeBo® jest najbardziej znana i zazwyczaj stanowi pierwszy wybór pacjentek i pacjentów w obszarze treningu i przywracania funkcji mięśni dna miednicy. Zawiera w sobie niezwykle kompleksowe spojrzenie na wyżej wspomniany obszar: począwszy od działań profilaktycznych a skończywszy na interwencjach terapeutycznych czego  efektem końcowym ma być sprawne dno miednicy. Dlatego też jest tak chętnie wybierana do wdrożenia z podopiecznymi zarówno przez instruktorów fitness jak i fizjoterapeutki uroginekologiczne czy położne. 

Metoda  BeBo® jest skuteczna przede wszystkim w leczeniu inkontynencji (wysiłkowym nietrzymaniu moczu, nietrzymaniu moczu z przepełnienia, nadreaktywnym pęcherzu moczowym czy parciach naglących), ale również innych towarzyszących jej problemach.

Z powodzeniem można ją wykorzystać jako element przygotowania do porodu, rehabilitacji okołoporodowej i poporodowej, przed i po zabiegach ginekologicznych, problemach seksualnych wywołanych zaburzeniami tonusu mięśni dna miednicy czy w obniżaniu się narządów wewnętrznych jamy brzusznej i miednicy mniejszej. Celem twórców koncepcji jest również szeroko pojęta edukacja społeczeństwa w zakresie problemów z inkontynencją i zdrowia dna miednicy jak i przełamywanie tematów tabu oraz szerzenie wiedzy od najmłodszych lat. 

w metodzie BeBo® filarem pracy jest przede wszystkim zbudowanie świadomości własnego ciała poprzez wizualizacje i wyobrażanie sobie mięśni, których na co dzień nie jesteśmy w stanie zobaczyć, a także ich funkcji. Terapeuta wspomaga pacjenta w tworzeniu własnego doświadczenia odczuwania okolicy dna miednicy i we właściwym aktywowaniu kolejnych struktur i warstw mięśniowych. Ma to na celu zbalansowanie napięcia mięśni, naukę zarówno rozluźniania jak i aktywowania, a także wzmacniania osłabionych partii. Ta nauka  przeplatana jest ponadto mobilizacją sąsiadujących z dnem miednicy struktur anatomicznych (mięśnie brzucha czy pośladków) również w połączeniu z odpowiednio wdrażanym treningiem oddechowym. Dla urozmaicenia treningu wykorzystuje się piłki czy krążki dynamiczne. Skuteczność treningu dna miednicy wg koncepcji BeBo® jest udowodniona naukowo. To głównie na tej koncepcji opiera się wiele obecnych zaleceń fizjoterapeutycznych z zakresu wykonywania czynności dnia codziennego w sposób bezpieczny dla dna miednicy, prawidłowych nawyków toaletowych czy “tricków” stosowanych przy kaszlu, kichaniu. 

O tym co nie służy mięśniom dna miednicy przeczytasz w ARTYKULE

Integracja treningu BeBo® z czynnościami życia codziennego i wolnego czasu jest również jednym a najważniejszych założeń twórców metody. Historia koncepcji sięga lat 90 ubiegłego wieku. Markę BeBo® stworzyła w 1992 roku Yvonne Keller, która niedługo później wraz z Judith Krucker oraz Marita Seleger wydała pierwszą książkę. Metoda rozwijała się i przenosiła się do kolejnych krajów. Obecnie szkoli wielu instruktorów na całym świecie. W naszym kraju dostępna jest polskojęzyczna publikacja „W drodze do istoty kobiecości. Trening dna miednicy”, która w prosty sposób, przystępnym językiem uczy wdrażać kolejne dobre nawyki i ćwiczenia odpowiednie dla dna miednicy. Metoda doczekała się również rozszerzenia o tematykę związaną ze zdrowiem dna miednicy mężczyzn. 

Przykładowe ćwiczenie świadomościowe w koncepcji BeBo®

ćwiczenia na mięśnie dna miednicy

Ćwiczenie 1: Ziarneko ryżu 

Wyobraź sobie, że siedzisz na ziarnach ryżu, które ułożone są w okolicy cewki moczowej. W myślach zbieraj całym ciałem poszczególne ziarenka. Zaobserwuj reakcję mięśni, które otaczaką cewkę moczową. 

Ćwiczenie 2: Zatrzymaj wiatr 

Przypomnij sobie sytuację, kiedy Twój jest wzdęty i odczuwasz potrzebę oddania gazu. Spróbuj je zatrzymać. Poczuj, jak pracują twoje mięśnie dna miednicy w okolicy odbytu. 

Ćwiczenie 3:  Podciągnij tampon 

Wyobraź sobie, że w twojej pochwie znajduje się tampon. Spróbuj go delikatnie ścisnąć/ unieść do góry w kierunku głowy. Zaobserwuj, które mięśnie miednicy włączają się w tę akcję.

Ćwiczenia na mięśnie dna miednicy

CANTIENICA® 

 

Nieco mniej znaną i słabiej rozpowszechnioną w naszym kraju jest koncepcja CANTIENICA® - Metoda Kształtowania Ciała i Postawy stworzona przez Szwajcarkę Benitę Cantieni, która swoimi korzeniami sięga do roku 1992 oraz nieustająco się rozwija. Autorka stworzyła tę metodę na podstawie wiedzy anatomicznej oraz własnych doświadczeń. Zdiagnozowano u niej liczne problemy zdrowotne w tym zaawansowaną skoliozę, chorobę Scheuermanna czy zwyrodnienie stawu biodrowego. Od najmłodszych lat była intensywnie rehabilitowana. W jej życiu panowało wiele obostrzeń związanych z uprawianiem sportu, regularnie zażywała środki przeciwbólowe. Zmęczona własną sytuacją zdrowotną rozpoczęła szukanie rozwiązań na własną rękę od szczegółowego studiowania anatomii, aby w pełni zrozumieć swoje słabości fizyczne. Jej zdrowie sukcesywnie się poprawiało, skolioza jak i dolegliwości bólowe zmalały. Benita Cantieni zaczęła rozpowszechniać swoje odkrycia i uczyć wszystkich zainteresowanych. Ostatecznie opracowała koncepcję CANTIENICA. Metoda ta przede wszystkim uczy czucia swojego ciała, zwracania uwagi nawet na najbardziej subtelne odczucia z niego płynące. Uświadamia na temat ustawienia poszczególnych części ciała w przestrzeni podczas wykonywania codziennych czynności, poprawnej postawy, a także wyposaża w umiejętność autokorekcji tak, aby zlikwidować dolegliwości bólowe. Wpływa na aktywację i wzmocnienie i zbalansowanie pracy mięśni w tym szczególnie głębokich mięśni dna miednicy. Autorka sama o swojej metodzie pisze: „Metoda Cantienica w zastosowaniu jest zadziwiająco prosta i zachwycająco logiczna: najpierw należy optymalnie ustawić kościec. To ustawienie daje dla 100% mięśni idealne ich wstępne rozciągnięcie, co gwarantuje najlepsze warunki do wykonania poprawnego ruchu”. W 1997 autorka wydała książkę „Wdzięk tygrysa — zmysłowy trening dna miednicy” ("Tigerfeeling ® - Das sinnliche Beckenbodentraining"), która w krajach niemieckojęzycznych w tym Austrii, Szwajcarii czy Niemczech wywołała poruszenie i trwający do dziś boom wokół treningu dna miednicy. Przez Tiger Feeling® autorka rozumie uczucie lekkości, które uzyskuje się dzięki celowanej integracji mięśni obręczy miednicy i konsekwentnemu sprzężeniu z nimi wszystkich trzymających szkielet mięśni głębokich. Metoda ma zarówno potencjał profilaktyczny jak również została uznana za terapeutyczny fitness. Ćwiczenia nastawione przede wszystkim na pracę z zaburzeniami obszaru miednicy w tym: 

 

  • nietrzymaniem moczu i stolca
  • obniżeniem narządów wewnętrznych
  • trudnością z osiąganiem orgazmów, impotencją, bolesnym współżyciem
  • hemoroidami 
  • bólami w okolicy spojenia łonowego, stawów biodrowych, kości krzyżowej i kości ogonowej
  • zaadaptowano ją jako program ćwiczeń w przypadku zmian zwyrodnieniowych, dyskopatii, dolegliwości ze strony kręgosłupa lędźwiowego, stawów kolanowych, deformacji stóp, zespole mięśnia gruszkowatego i wielu innych

Trening Metodą CANTIENICA® jest skierowany zarówno do kobiet jak i mężczyzn, bez względu na wiek. Zarówno mocno aktywnych sportowców, tancerzy, akrobatów jak i osób chcących usprawnić swoje ciało, uzyskać lepszą stabilność, mobilność, gibkość. Ćwiczenia świetnie sprawdzą się również jako profilaktyka zaburzeń w okresie okołoporodowym i okołomenopauzalnym u kobiet jak i problemów z prostatą u mężczyzn. Podręcznik doczekał się również polskiego wydania a metoda polskojęzycznych instruktorów. Nie jest jednak aż tak rozpowszechniona wobec czego, częściej możemy się z nią spotkać w dużych miastach lub skorzystać z treningów online.

Wstępem do praktykowania ćwiczeń metodą CANTIENICA® jest nauka przyjmowania prawidłowych pozycji wyjściowych do ćwiczeń, które najczęściej wykonywane są na stojąco, siedząco, w klęku oraz w leżeniu. W treningu wykorzystuje się stołki, piłki czy maty. Trening jest powolny i mało dynamiczny. Każda skorygowana pozycja wyjściowa już wstępnie wywołuje prawidłowe napięcie w ciele i poszczególnych strukturach okolicy miednicy. W trakcie treningu metodą CANTIENICA® dużą rolę odgrywa również praca z oddechem. 

Wypróbuj przykładowe pozycje wyjściowe i ćwiczenia metodą Cantienica. 

Pozycja stojąca

Dla pozycji stojącej punktem odniesienia są guzy kulszowe. Możesz je poczuć, przykładając wnętrza dłoni pod pośladki i uciskając lekko tę okolicę, spróbuj wyczuć charakterystyczne twarde kostne elementy. Nogi powinny być rozstawione nieznacznie, jedynie na szerokość bioder. 

budowa mięśnie dna miednicy

Zwróć szczególną uwagę na to, by guzy kulszowe skierować lekko w dół, co powoduje, że miednica ustawia się neutralnie. Delikatna próba zbliżania ich do siebie już wystarczy, by pobudzić do pracy mięsień dźwigacz odbytu, największy i najgłębiej położony mięsień dna miednicy. W dalszej części wydłuż ciało osiowo w górę wraz z wydechem, „urośnij”. Możesz sobie wyobrazić punkt na szczycie głowy, nazywany punktem korony, który wraz z wydechem wyciągnij ku górze, tak mocno jak tylko potrafisz. Utrzymaj wydłużoną pozycję kilka sekund, rozluźnij ciało, a następnie powtórz ćwiczenie. Dzięki temu zwiększysz odległość między poszczególnymi kręgami w kręgosłupie, odciążysz więzadła, nerwy, uruchomisz małe mięśnie tzw. autochtoniczne mięśnie kręgosłupa, które zarówno stabilizują jak i poruszają nim. 

Pozycja siedząca

Usiądź na krawędzi taboretu, krzesła. Przyjmij pozycję miednicy, w której czujesz największy nacisk na środek guzów kulszowych a spojenie łonowe i kość ogonowa ustawione są pionowo do siedziska. Stopy i kolana ustawione są na szerokość bioder. Spróbuj jak najmocniej oddalić klatkę piersiową od miednicy, dzięki czemu aktywujesz mięśnie w obrębie tułowia. Ponownie jak w pozycji stojącej wysuń tzw. punkt korony w górę, pozostawiając rozluźnione barki. Twoje dłonie skieruj do sufitu i połóż na swoich udach. Spróbuj nasadę palucha i środek pięty delikatnie docisnąć do podłogi. W trakcie tego ruchu powinnaś również poczuć, jak guzy kulszowe delikatnie zbliżają się do siebie. Mięsień dźwigacz odbytu został właśnie uruchomiony do pracy. W tej pozycji plecy nie są ani płaskie, ani wklęsłe. 

Oddech

Prawidłowy wdech według metody CANTIENICA® powinien każdorazowo być wzięty nosem. Powietrze natomiast wydychamy ustami. Dzięki temu powietrze nie miesza się a nos filtruje i ogrzewa wciągane powietrze. W trakcie treningu instruktorzy posiłkują się również komendami „wdychaj kroczem”, „wydychaj punktem korony”. Oznacza to w praktyce, że w trakcie wdechu nosem wyobrażamy sobie jak strumień powietrza, jest kierowany do miednicy, a podczas wydechu ustami, powolnego i równomiernego ciało wykonuje wspomnianą wcześniej elongację (wydłużenie). 

Ćwiczenie „Poruszanie pępkiem”

Ćwiczenie wykonywane jest w pozycji siedzącej. Wróć zatem do opisu pozycji wyjściowej — siedzącej. Następnie kiedy już w trakcie wydechu „uniesiesz w górę punkt korony”, jednocześnie spróbuj przenieść obie wyprostowane ręce w bok na wysokość barków. Po przyjęciu tej pozycji wyobraź sobie, że Twoje palce środkowe obu rąk wydłużają się jeszcze bardziej do boków. Poczuj jak stopniowo Twoje barki rozluźniają się, a następnie unieś ręce nad głowę i spleć je tak by stronami dłoniowymi, były skierowane ku górze. Utrzymując tę pozycję, przenieś uwagę na swój pępek. Wyobraź sobie, że jego wydłużanie. Spróbuj kolejno wydłużyć jego dolną krawędź w kierunku spojenia łonowego, a następnie górną krawędź w kierunku mostka. Powtórz trzykrotnie w każdym kierunku.

pozycje do ćwiczeń mięśni dna miednicy

Ćwiczenia można wykonywać o dowolnej porze dnia nawet samodzielnie. Wykonywane rano pomogą ciało obudzić i zminimalizować poranną sztywność stawów. Wykonywane wieczorem działają rozluźniająco i wyciszająco. Zajęcia grupowe odbywają się najczęściej z częstotliwością 1-2 x w tygodniu. Stacjonarnie w kameralnych grupach, głównie w większych miastach. Instruktorzy metody umawiają się również na zajęcia indywidualne szczególnie na początkowym etapie poznawania metody i odkrywania swojego ciała. Można również skorzystać z treningów prowadzonych online. 

 

POWIĄZANE PORADY

Mięśnie dna miednicy

Mięśnie dna miednicy, do których odnosić się będziemy w wielu punktach naszego poradnika, mają ogromne znaczenie dla naszego zdrowia oraz jakości życia.

więcej

Ta strona korzysta z plików cookie

Korzystamy z danych lub plików cookies w Twojej przeglądarce, w celu personalizacji i poprawy wygody korzystania z naszej strony, analizy aktywności na stronie co pomaga wspierać nasze działania marketingowe i sprzedażowe, wyświetlania spersonalizowanych reklam w oparciu o informacje na temat Twoich zainteresowań (obejmujące Twoją aktywność na naszej stronie lub w innych witrynach) oraz Twojej lokalizacji. Poniżej możesz zmienić ustawienia przeglądarki, by blokować niektóre lub wszystkie pliki cookie.

Zapisz wybór Zatwierdź wszystko