Ginekolog, urolog czy też urofizjoterapeuta? Nietrzymanie moczu ma bardzo różne przyczyny i różne sposoby leczenia. Jak przygotować się do wizyty u lekarza? O co spyta urolog?
Poza leczeniem i profilaktyką warto zadbać o odpowiednie, dyskretne produkty chłonne, które nie tylko poradzą sobie z wilgocią spowodowaną przez mocz, ale również z nieprzyjemnym zapachem – a przy tym pozostaną delikatne dla skóry.
Wkładki Seni Lady z osłonkami bocznymi dzięki specjalnym właściwościom i konstrukcji są doskonałym zabezpieczeniem przy nietrzymaniu moczu. Dostępne są w 8 rozmiarach, a każdy z nich różni się poziomem chłonności, żebyś mogła dobrać produkt odpowiedni do swoich potrzeb.
Leczenie i profilaktyka nietrzymania moczu to szereg rozmaitych działań i możliwe drogi postępowania mogą wskazać ci różni specjaliści:
W sytuacji nietrzymania moczu wspomagająco może zadziałać także dietetyk. Po pierwsze, zmniejszenie masy ciała sprzyja redukcji objawów NTM w każdym wieku, a po drugie, dietetyk podpowie, jak zmienić nawyki żywieniowe na mniej obciążające i mniej drażniące dla układu moczowego.
Każda forma leczenia, którą podejmiesz ze specjalistą, powinna iść w parze ze zmianami stylu życia. Wprowadzając dobre nawyki, zwiększysz skuteczność leczenia. Warto zachować je na stałe – zyska na tym twoja ogólna kondycja zdrowotna.
Szczera rozmowa z lekarzem, fizjoterapeutą lub położną.
Szczera rozmowa z lekarzem, fizjoterapeutą lub położną to najlepsze, co możesz dla siebie zrobić, jeśli doświadczasz gubienia moczu – choć pierwszą taką wizytę możesz odczuwać jako krępującą. Dlatego przygotuj się do niej, obserwuj uważnie swój organizm i zanotuj odpowiedzi na pytania:
Specjalista w czasie wizyty może spytać cię także o:
ZABIERZ NOTATKI.
Przed wizytą zapisz listę pytań, które chcesz zadać lekarzowi – to niezawodny sposób, by upewnić się, że w czasie rozmowy niczego nie przeoczysz. Oto pytania, które warto, żebyś zadała.
Wraz z postępem medycyny i rosnącą liczbą kobiecych dolegliwości powstała nowa specjalizacja z fizjoterapii – fizjoterapia uroginekologiczna. Fizjoterapeuta tej specjalizacji, nazywany też terapeutą dna miednicy, zajmuje się:
W czasie wizyty specjalista przeprowadza wnikliwy wywiad, m.in. ocenia postawę ciała, zakres ruchów w kręgosłupie oraz stawach, stany napięciowe ciała, ocenia powłoki brzuszne, sprawdza blizny. Ocenia także stan mięśni dna miednicy. Na tej podstawie analizuje siłę mięśni, wydolność, reakcję na obciążenie i dobiera terapię oraz ćwiczenia dopasowane pod dany problem i dysfunkcję.
Nietrzymanie moczu jest objawem, a jego przyczyny mogą być różne. Odpowiedzialne za dolegliwości są przede wszystkim pęcherz oraz mięśnie dna miednicy. To, w jaki sposób nie spełniają swoich funkcji, pomoże określić rodzaj nietrzymania moczu.
Wiele kobiet po zaobserwowaniu u siebie objawów nietrzymania moczu odruchowo sięga po podpaski.
Nietrzymanie moczu, czyli inaczej inkontynencja, to dolegliwość, z którą zmaga się 20% kobiet po 40. roku życia. Mimo to szacuje się, że tylko połowa z nich zgłasza się do lekarza. Nietrzymanie moczu może powodować wstyd, ale często jest uważane za coś normalnego, zwłaszcza w podeszłym wieku. To błąd! Poznaj przyczyny inkontynencji i sposoby radzenia sobie z nią.