Pobierz bezpłatny e-book
Kontynent Kobiet
Nietrzymanie moczu a ciąża

Nietrzymanie moczu a ciąża

Istnieją w życiu kobiety okresy, gdy nietrzymanie moczu statystycznie występuje częściej – należą do nich ciąża i połóg.

Po okresie ciąży ciało kobiety wymaga regeneracji, osłabione są też mięśnie dna miednicy. W rezultacie mogą pojawić się epizody nietrzymania moczu. Dlaczego ciąża prowadzi do obciążenia mięśni dna miednicy?


Z kolei po porodzie, w okresie karmienia piersią, występuje niedobór hormonów – estrogenów, które oddziałują na stan tkanek dna miednicy. To wszystko składa się na osłabienie MDM, więc już przed ciążą i w jej trakcie warto myśleć o profilaktyce.Z powodu rosnącego dziecka w brzuchu, przeniesienia środka ciężkości do przodu oraz innego ustawienia miednicy. Nie bez znaczenia jest także wzrost wagi, zmiany gospodarki hormonalnej i większa elastyczność tkanek związana z relaksyną. Zachodzi też ścisła zależność pomiędzy porodem a występowaniem wysiłkowego nietrzymania moczu.

Sprawdź Seni Lady

Kiedy warto zacząć dbać o MDM?

W chwili, kiedy czytasz te porady. 

Jeśli jesteś młodą kobietą i jeszcze nie myślisz o ciąży, jeżeli masz za sobą kilka porodów albo w ogóle nie rozważasz ciąży – w każdej sytuacji i w każdym wieku warto zadbać o sprawne mięśnie dna miednicy.

Profilaktyka jest najlepszą formą troski o zdrowie, dobre nawyki warto wprowadzać na każdym etapie życia (w tym – na każdym etapie ciąży).

Dobre praktyki w czasie ciąży

Ciąża to okres, kiedy jesteśmy bardziej wyczulone na sygnały naszego ciała i otaczamy je troskliwszą opieką. 

 

Często także mamy więcej czasu. Warto wykorzystać ten etap na korektę codziennych czynności, które – prawidłowo wykonywane – mogą wzmocnić dno miednicy, a obciążone złymi nawykami prowadzą nierzadko do nietrzymania moczu.

Przyjrzyj się czynnościom dnia codziennego – sposobowi, w jaki wstajesz z łóżka, podnosisz zakupy z podłogi albo oddajesz mocz – i oceń, czy ruch twojego ciała współgra z potrzebami dna miednicy.



Wiele codziennych czynności, może obciążać mięśnie dna miednicy. Wykonując je prawidłowo, ochronisz MDM.

POWIĄZANE PORADY

Specjaliści od nietrzymania moczu

Ginekolog, urolog czy też urofizjoterapeuta? Nietrzymanie moczu ma bardzo różne przyczyny i różne sposoby leczenia. Jak przygotować się do wizyty u lekarza? O co spyta urolog?

więcej

Czy nietrzymanie moczu minie po ciąży?

Tak, dość często NTM ustępuje samoistnie, kiedy ciało i mięśnie wracają do formy po porodzie.

więcej